Marek Andrzejewski i jego dwie dychy
Grupa Niesfornych – reaktywacja
Koncert 10 maja (piątek) 2013. godz. 19, sala widowiskowa ACK UMCS Chatka Żaka. w Lublinie
Bilety w cenie 20-30 zł (ulgowy-normalny) dostępne od 8 do 10 maja w kasie Chatki Żaka w godz. od 15 do 19.
Wigor, energia i pazur – z tym zetkną się uczestnicy benefisu z okazji dwudziestolecia pracy artystycznej Marka Andrzejewskiego – zdobywcy m. in. Grand Prix i Nagrody Publiczności Ogólnopolskiego Festiwalu Recitali w Siedlcach. Do tej pory twórca jest jedynym posiadaczem dwukrotnego Grand Prix tego festiwalu. Jako solista pojawił się on na scenie lubelskiej Chatki Żaka w 1993 roku. Od tego czasu występował z Grupą Niesfornych i Lubelską Federacją Bardów. Majowy benefis będzie stanowił okazję do zobaczenia artysty z oryginalnym, pełnym składem Grupy Niesfornych. Niepowtarzalne brzmienie, które uzyskali muzycy grupy, zawdzięczają: wielogłosowym melodyjnym refrenom, mocnej sekcji rytmicznej, riffowym partiom sekcji instrumentów dętych oraz naprzemiennym solówkom trąbki i saksofonu. Gościnnie zaśpiewa również Jagoda Naja, z którą w 1994 roku Marek Andrzejewski ex æquo zdobył pierwszą nagrodę Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wtedy to pierwszy raz w historii środowisko piosenkarskie w Lublinie osiągnęło taki sukces.
A wszystko zaczęło się dwadzieścia lat temu. Do występującego początkowo samotnie, tylko z gitarą artysty, dołączyła Iza Kuruś, wokalistka z którą Marek śpiewał wcześniej w Orkiestrze św. Mikołaja. Duet wsparł klarnecista i pianista Tomasz Denis, a chwilę później trio zasilił pianista Bartłomiej Abramowicz. W takim składzie w 1993 roku Marek zdobył III nagrodę Olsztyńskich Zamkowych Spotkań „Śpiewajmy Poezję”. W marcu 1994 sięgnął po nagrodę im. Wojtka Bellona przyznawaną śpiewającym autorom. Pod koniec 1995 roku razem z przyjaciółmi wszedł do studia, by nagrać piosenki na debiutancką płytę. Zaprosił w tym celu poznanych na FAMIE studentów Wydziału Jazzu i Rozrywki Akademii Muzycznej w Katowicach: trębacza Jarosława Spałka, saksofonistę Chrystiana Broniarza i perkusistę Grzegorza Poliszaka. Zespół uzupełnił basista Marek Matwiejczyk i w ten sposób ukształtowała się siedmioosobowa Grupa Niesfornych. Ich płyta ukazała się w 1996 roku pod tytułem „Trolejbusowy batyskaf”. Do tytułowej piosenki, a także do utworu „Jak listy” zostały zrealizowane teledyski, które zdobyły uznanie widzów dzięki sukcesom w „Muzycznej Jedynce”. Właśnie z tej płyty pochodzi najwięcej przebojów Marka, które weszły do kanonu „piosenki autorskiej” oraz znalazły stałe miejsce w jego koncertach. Z Grupą Niesfornych w pełnym składzie Marek koncertował do końca lat dziewięćdziesiątych, do czasu zawiązania się Lubelskiej Federacji Bardów – piwnicy artystycznej skupiającej autorów i kompozytorów lubelskich. Jako współzałożyciel, Marek nagrał z Lubelską Federacją Bardów osiem płyt. Zagrał ogromną ilość koncertów, na przykład: podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, II Festiwalu Piosenki Prawdziwej (Sopot – Opera Leśna), Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, a także za granicą: w Wiedniu, Paryżu, Nowym Jorku, Lwowie i wielokrotnie w Londynie. Podczas 14 lat istnienia zespół zrealizował ponad 30 osobnych projektów muzycznych. Niektóre zdarzenia we współdziałaniu z Arturem Andrusem, Wojtkiem Cugowskim, Grupą Mo Carta, Romanem Kołakowskim, Samborem Dudzińskim, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Lubelskiej, z zespołem Kairos, Chórem Katedry Muzykologii KUL, Chórem Filharmonii Białostockiej…
Natomiast muzycy z dawnego składu Niesfornych pojawili się jeszcze raz w 2003 roku na nagraniach do drugiej autorskiej płyty Marka „Dziesięć pięter” wnosząc znów do utworów wigor, energię i pazur znakomicie zagranych sekcji dętych. Potem drogi poszczególnych Niesfornych rozeszły się na całą dekadę. Oddzielnie już podjęli współpracę z najwybitniejszymi, nie tylko polskimi artystami, stając się cenionymi i rozchwytywanymi muzykami sesyjnymi.
Teraz, 20 lat po pierwszych nagrodach i koncertach Marka, będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć go razem z pełnym składem Grupy Niesfornych:
Christian Broniarz – saksofon
Jarosław Spałek – trąbka, flugelhorn
Bartłomiej Abramowicz – instrumenty klawiszowe
Tomasz Denis – fortepian, klarnet
Grzegorz Poliszak – perkusja
Marek Matwiejczyk – gitara basowa
Marek Andrzejewski – gitara, śpiew
Oraz gościnnie Jagoda Naja – śpiew
Szykuje się bardzo energetyczny występ, muzycznie wyskakujący ponad granice „Krainy łagodności”.